Vishay/Dale RER45F2R61RCSL
RER45F2R61RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2R61RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2R61RCSL.pdf
Availability of RER45F2R61RCSL
QUANTITY
RER45F2R61RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2R61RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F2R61RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2R61RCSL
Related LinksRER45F2, RER45F2R61RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2R61RCSL Details Description
Related parts for RER45F2R61RCSL
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 31 5.71" datasheet.pdf
IC SENSOR CONDITION UNIV 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight, Camera Flash 8-HSON datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ANALOG TIMER - PM4HW MULTI-RANGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 250VDC datasheet.pdf