Vishay/Dale RER45F2R94MCSL
RER45F2R94MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2R94MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2R94MCSL.pdf
Availability of RER45F2R94MCSL
QUANTITY
RER45F2R94MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2R94MCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F2R94MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2R94MCSL
Related LinksRER45F2, RER45F2R94MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2R94MCSL Details Description
Related parts for RER45F2R94MCSL
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf