Vishay/Dale RER45F2R94MCSL
RER45F2R94MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2R94MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2R94MCSL.pdf
Availability of RER45F2R94MCSL
QUANTITY
RER45F2R94MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2R94MCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F2R94MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2R94MCSL
Related LinksRER45F2, RER45F2R94MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2R94MCSL Details Description
Related parts for RER45F2R94MCSL
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PELTIER CP08,127,06,L1,RT,W4.5 datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf