Vishay/Dale RER45F3160PC02
RER45F3160PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F3160PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F3160PC02.pdf
Availability of RER45F3160PC02
QUANTITY
RER45F3160PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F3160PC02
Internal Part NumberEIS-RER45F3160PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F3160PC02
Related LinksRER45F3, RER45F3160PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F3160PC02 Details Description
Related parts for RER45F3160PC02
IC REG LDO 3.3V 0.5A 2PWRFLEX datasheet.pdf
CONV DC-DC 150W 48VIN 3.3V NEG datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf