Vishay/Dale RER45F40R2RC02
RER45F40R2RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F40R2RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F40R2RC02.pdf
Availability of RER45F40R2RC02
QUANTITY
RER45F40R2RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F40R2RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F40R2RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)