Vishay/Dale RER45F4220PCSL
RER45F4220PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F4220PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 422 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F4220PCSL.pdf
Availability of RER45F4220PCSL
QUANTITY
RER45F4220PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F4220PCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F4220PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F4220PCSL
Related LinksRER45F4, RER45F4220PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F4220PCSL Details Description
Related parts for RER45F4220PCSL
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SKT 2MM IDC 4POS 24-26AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
INPUT CABLE FOR K2 LINKLEDS 3M datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 172UM datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 4KV R85 NONSTND datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf