Vishay/Dale RER45F4750PCSL
RER45F4750PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F4750PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 475 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F4750PCSL.pdf
Availability of RER45F4750PCSL
QUANTITY
RER45F4750PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F4750PCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F4750PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F4750PCSL
Related LinksRER45F4, RER45F4750PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F4750PCSL Details Description
Related parts for RER45F4750PCSL
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 12.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf