Vishay/Dale RER45F4990MC02
RER45F4990MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F4990MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F4990MC02.pdf
Availability of RER45F4990MC02
QUANTITY
RER45F4990MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F4990MC02
Internal Part NumberEIS-RER45F4990MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F4990MC02
Related LinksRER45F4, RER45F4990MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F4990MC02 Details Description
Related parts for RER45F4990MC02
HEATSINK DUAL HORZ BLACK TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A MLP33-8 datasheet.pdf
GRAPHIC DISP 240X64 WHT/GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
10UF 100V 8X18MM 85C 10000H datasheet.pdf