Vishay/Dale RER45F51R1RCSL
RER45F51R1RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F51R1RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F51R1RCSL.pdf
Availability of RER45F51R1RCSL
QUANTITY
RER45F51R1RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F51R1RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F51R1RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F51R1RCSL
Related LinksRER45F5, RER45F51R1RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F51R1RCSL Details Description
Related parts for RER45F51R1RCSL
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN IR 1.8MM RND CLR datasheet.pdf
RES SMD 43M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
EN SW PART WASHER datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
DYNAMIC D-5 DYNATAP 12P ASSY P/M datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A datasheet.pdf