Vishay/Dale RER45F53R6RCSL
RER45F53R6RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F53R6RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 53.6 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F53R6RCSL.pdf
Availability of RER45F53R6RCSL
QUANTITY
RER45F53R6RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F53R6RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F53R6RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F53R6RCSL
Related LinksRER45F5, RER45F53R6RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F53R6RCSL Details Description
Related parts for RER45F53R6RCSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
REGU 32A 1.3-3.5V 5BIT 680UF HOR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN TAB D5 10-12AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100 L.835 datasheet.pdf