Vishay/Dale RER45F57R6RC02
RER45F57R6RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F57R6RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 57.6 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F57R6RC02.pdf
Availability of RER45F57R6RC02
QUANTITY
RER45F57R6RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F57R6RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F57R6RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F57R6RC02
Related LinksRER45F5, RER45F57R6RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F57R6RC02 Details Description
Related parts for RER45F57R6RC02
LED DISP 7SEG .3" 660NM SRED CC datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR SHORT T/H datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
OSC XO 210.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
TRMS 400A SWVL CLMP W/TEMP/CAP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 19.660800MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 10% 630 VDC RA datasheet.pdf