Vishay/Dale RER45F5R62RC02
RER45F5R62RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F5R62RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F5R62RC02.pdf
Availability of RER45F5R62RC02
QUANTITY
RER45F5R62RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F5R62RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F5R62RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F5R62RC02
Related LinksRER45F5, RER45F5R62RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F5R62RC02 Details Description
Related parts for RER45F5R62RC02
TRIMMER 5M OHM 0.75W TH datasheet.pdf
SWITCH KNOB 3FLUTE 0.75" NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 50MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf