Vishay/Dale RER45F5R90RC02
RER45F5R90RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F5R90RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 5.9 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F5R90RC02.pdf
Availability of RER45F5R90RC02
QUANTITY
RER45F5R90RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F5R90RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F5R90RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F5R90RC02
Related LinksRER45F5, RER45F5R90RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F5R90RC02 Details Description
Related parts for RER45F5R90RC02
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE 3040 LM datasheet.pdf
RES 10K OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA 16CKT datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
SCR 800V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf