Vishay/Dale RER45F5R90RCSL
RER45F5R90RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F5R90RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 5.9 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F5R90RCSL.pdf
Availability of RER45F5R90RCSL
QUANTITY
RER45F5R90RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F5R90RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F5R90RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F5R90RCSL
Related LinksRER45F5, RER45F5R90RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F5R90RCSL Details Description
Related parts for RER45F5R90RCSL
CONN RCPT MALE 4PIN BLACK/SILVER datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
SOCKET 8PAD 3.8X3.8 SAW FILTER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.42 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 4KV X7R RADIAL datasheet.pdf