Vishay/Dale RER45F61R9RCSL
RER45F61R9RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F61R9RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 61.9 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F61R9RCSL.pdf
Availability of RER45F61R9RCSL
QUANTITY
RER45F61R9RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F61R9RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F61R9RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F61R9RCSL
Related LinksRER45F6, RER45F61R9RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F61R9RCSL Details Description
Related parts for RER45F61R9RCSL
RES SMD 47.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SNGL/DL 198BGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
BOARD DEMO 1.2V X 1.5V LDO REG datasheet.pdf
RES 10M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN 16POS FML R/A ROW A datasheet.pdf
220UF 35V 12,5X12,5X13MM 125C 30 datasheet.pdf