Vishay/Dale RER45F6R49RC02
RER45F6R49RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F6R49RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 6.49 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F6R49RC02.pdf
Availability of RER45F6R49RC02
QUANTITY
RER45F6R49RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F6R49RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F6R49RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F6R49RC02
Related LinksRER45F6, RER45F6R49RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F6R49RC02 Details Description
Related parts for RER45F6R49RC02
TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 4A 125V datasheet.pdf
LEVEL V ASSY DR .125CL, 10 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO HYBRID LC DUPL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf