Vishay/Dale RER45F8R25RCSL
RER45F8R25RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F8R25RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F8R25RCSL.pdf
Availability of RER45F8R25RCSL
QUANTITY
RER45F8R25RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F8R25RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F8R25RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F8R25RCSL
Related LinksRER45F8, RER45F8R25RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F8R25RCSL Details Description
Related parts for RER45F8R25RCSL
LOW PASS FILTER 950MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 2.5 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf