Vishay/Dale RER45F93R1RC02
RER45F93R1RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F93R1RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 93.1 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F93R1RC02.pdf
Availability of RER45F93R1RC02
QUANTITY
RER45F93R1RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F93R1RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F93R1RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F93R1RC02
Related LinksRER45F9, RER45F93R1RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F93R1RC02 Details Description
Related parts for RER45F93R1RC02
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT WW PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 5W 4320 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 0.25W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAN 127X38MM 115V IP55 SALT FOG datasheet.pdf