Vishay/Dale RER45F93R1RCSL
RER45F93R1RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F93R1RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 93.1 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F93R1RCSL.pdf
Availability of RER45F93R1RCSL
QUANTITY
RER45F93R1RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F93R1RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F93R1RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F93R1RCSL
Related LinksRER45F9, RER45F93R1RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F93R1RCSL Details Description
Related parts for RER45F93R1RCSL
IC DRIVER DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf