Vishay/Dale RER50F1050RCSL
RER50F1050RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1050RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 105 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1050RCSL.pdf
Availability of RER50F1050RCSL
QUANTITY
RER50F1050RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1050RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F1050RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1050RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F1050RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1050RCSL Details Description
Related parts for RER50F1050RCSL
IC 5V TO 35V PWR MANAGER 18-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .040-.060" .106" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
ENCODER MINI 120CPR 12.7X6MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 0804 datasheet.pdf
25+25 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf