Vishay/Dale RER50F1150RC02
RER50F1150RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1150RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 115 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1150RC02.pdf
Availability of RER50F1150RC02
QUANTITY
RER50F1150RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1150RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F1150RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1150RC02
Related LinksRER50F1, RER50F1150RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1150RC02 Details Description
Related parts for RER50F1150RC02
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 50V GBL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.4K OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BRACKET datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT-23 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf