Vishay/Dale RER50F1211RCSL
RER50F1211RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1211RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.21K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1211RCSL.pdf
Availability of RER50F1211RCSL
QUANTITY
RER50F1211RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1211RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F1211RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1211RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F1211RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1211RCSL Details Description
Related parts for RER50F1211RCSL
LED 5MM RT ANG RED/GRN DIFF PCMT datasheet.pdf
DIGITAL RECORDER / DATA LOGGER datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS datasheet.pdf
THERMSTR PTC 100DEG C TEMP datasheet.pdf
4,7UF 100V 5X11 datasheet.pdf