Vishay/Dale RER50F12R1PCSL
RER50F12R1PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F12R1PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F12R1PCSL.pdf
Availability of RER50F12R1PCSL
QUANTITY
RER50F12R1PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F12R1PCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F12R1PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F12R1PCSL
Related LinksRER50F1, RER50F12R1PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F12R1PCSL Details Description
Related parts for RER50F12R1PCSL
FIXED IND 1UH 1.8A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 100' datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf