Vishay/Dale RER50F12R1RCSL
RER50F12R1RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F12R1RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F12R1RCSL.pdf
Availability of RER50F12R1RCSL
QUANTITY
RER50F12R1RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F12R1RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F12R1RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F12R1RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F12R1RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F12R1RCSL Details Description
Related parts for RER50F12R1RCSL
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 20X25' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100FBGA datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 220PO datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf