Vishay/Dale RER50F1330RCSL
RER50F1330RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1330RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 133 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1330RCSL.pdf
Availability of RER50F1330RCSL
QUANTITY
RER50F1330RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1330RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F1330RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1330RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F1330RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1330RCSL Details Description
Related parts for RER50F1330RCSL
CONN HEADER 9POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
THUMBSTK W/ MSHRM HNDL SNG AXIS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf