Vishay/Dale RER50F17R8RCSL
RER50F17R8RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F17R8RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F17R8RCSL.pdf
Availability of RER50F17R8RCSL
QUANTITY
RER50F17R8RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F17R8RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F17R8RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F17R8RCSL
Related LinksRER50F1, RER50F17R8RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F17R8RCSL Details Description
Related parts for RER50F17R8RCSL
TERM FLANG-FORK NYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf