Vishay/Dale RER50F1R69RC02
RER50F1R69RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F1R69RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.69 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F1R69RC02.pdf
Availability of RER50F1R69RC02
QUANTITY
RER50F1R69RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F1R69RC02
Internal Part NumberEIS-RER50F1R69RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F1R69RC02
Related LinksRER50F1, RER50F1R69RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F1R69RC02 Details Description
Related parts for RER50F1R69RC02
VARISTOR 612V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TM3000/4000 COMPLETE GUARD ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS 1.0MM R/A T/H datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AC datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf