Vishay/Dale RER50F2050PCSL
RER50F2050PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F2050PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 205 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F2050PCSL.pdf
Availability of RER50F2050PCSL
QUANTITY
RER50F2050PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F2050PCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F2050PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F2050PCSL
Related LinksRER50F2, RER50F2050PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F2050PCSL Details Description
Related parts for RER50F2050PCSL
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 47POS GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20VC SOT663 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 400VAC datasheet.pdf