Vishay/Dale RER50F27R4RCSL
RER50F27R4RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F27R4RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 27.4 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F27R4RCSL.pdf
Availability of RER50F27R4RCSL
QUANTITY
RER50F27R4RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F27R4RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F27R4RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F27R4RCSL
Related LinksRER50F2, RER50F27R4RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F27R4RCSL Details Description
Related parts for RER50F27R4RCSL
RES 3.24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 320MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOLDER KIT datasheet.pdf
CORNER GDE,BLACK,35MM RAD,12MM S datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X15P datasheet.pdf
RES 121 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf