Vishay/Dale RER50F2R37RCSL
RER50F2R37RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F2R37RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F2R37RCSL.pdf
Availability of RER50F2R37RCSL
QUANTITY
RER50F2R37RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F2R37RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F2R37RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F2R37RCSL
Related LinksRER50F2, RER50F2R37RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F2R37RCSL Details Description
Related parts for RER50F2R37RCSL
RES SMD 143K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 26POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 25MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf