Vishay/Dale RER50F2R61RCSL
RER50F2R61RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F2R61RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F2R61RCSL.pdf
Availability of RER50F2R61RCSL
QUANTITY
RER50F2R61RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F2R61RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F2R61RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F2R61RCSL
Related LinksRER50F2, RER50F2R61RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F2R61RCSL Details Description
Related parts for RER50F2R61RCSL
CONN HEADER 6POS RTANG .250 TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 18V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IGBT 600V 8.5A 38W DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf