Vishay/Dale RER50F3010RCSL
RER50F3010RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F3010RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F3010RCSL.pdf
Availability of RER50F3010RCSL
QUANTITY
RER50F3010RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F3010RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F3010RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F3010RCSL
Related LinksRER50F3, RER50F3010RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F3010RCSL Details Description
Related parts for RER50F3010RCSL
POLYSWITCH 0.250A HOLD SMD datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
MIC PLUG 5P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 1% 0603 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf