Vishay/Dale RER50F45R3MC02
RER50F45R3MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F45R3MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F45R3MC02.pdf
Availability of RER50F45R3MC02
QUANTITY
RER50F45R3MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F45R3MC02
Internal Part NumberEIS-RER50F45R3MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F45R3MC02
Related LinksRER50F4, RER50F45R3MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F45R3MC02 Details Description
Related parts for RER50F45R3MC02
CABLE 20COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
PROCESS METER 0-20MA/10VDC LCD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 24POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 250V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf