Vishay/Dale RER50F4R53RCSL
RER50F4R53RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F4R53RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.53 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F4R53RCSL.pdf
Availability of RER50F4R53RCSL
QUANTITY
RER50F4R53RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F4R53RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F4R53RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F4R53RCSL
Related LinksRER50F4, RER50F4R53RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F4R53RCSL Details Description
Related parts for RER50F4R53RCSL
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FUSEHOLDER 2AG SCRWDVR SLOT KNOB datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 250MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN UNSHROUDED HDR 20POS .05" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SCKT datasheet.pdf
09/10 MODII HDR DRRA B/A 100CL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf