Vishay/Dale RER50F4R64RCSL
RER50F4R64RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F4R64RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F4R64RCSL.pdf
Availability of RER50F4R64RCSL
QUANTITY
RER50F4R64RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F4R64RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F4R64RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F4R64RCSL
Related LinksRER50F4, RER50F4R64RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F4R64RCSL Details Description
Related parts for RER50F4R64RCSL
DIP CABLE - HDM24S/AE24M/HDM24S datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
TERM FORK SHORT LOCK 16-14AWG datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SW ROTARY SP 12POS SHORT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf