Vishay/Dale RER50F60R4RCSL
RER50F60R4RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F60R4RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F60R4RCSL.pdf
Availability of RER50F60R4RCSL
QUANTITY
RER50F60R4RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F60R4RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F60R4RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F60R4RCSL
Related LinksRER50F6, RER50F60R4RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F60R4RCSL Details Description
Related parts for RER50F60R4RCSL
CONN HEADER VERT .100 70POS 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR LMK00338 datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .2980 MARKED datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLIES datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf