Vishay/Dale RER50F6R04MCSL
RER50F6R04MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F6R04MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 6.04 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F6R04MCSL.pdf
Availability of RER50F6R04MCSL
QUANTITY
RER50F6R04MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F6R04MCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F6R04MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F6R04MCSL
Related LinksRER50F6, RER50F6R04MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F6R04MCSL Details Description
Related parts for RER50F6R04MCSL
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3W 115V datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 876MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM SMD datasheet.pdf