Vishay/Dale RER50F8450RCSL
RER50F8450RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F8450RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 845 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F8450RCSL.pdf
Availability of RER50F8450RCSL
QUANTITY
RER50F8450RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F8450RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F8450RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)845
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F8450RCSL
Related LinksRER50F8, RER50F8450RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F8450RCSL Details Description
Related parts for RER50F8450RCSL
RES SMD 47 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC GATE DVR DUAL 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN PORT 120V, 3A, MINI-DIN DH+ datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf