Vishay/Dale RER50F90R9MC02
RER50F90R9MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F90R9MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F90R9MC02.pdf
Availability of RER50F90R9MC02
QUANTITY
RER50F90R9MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F90R9MC02
Internal Part NumberEIS-RER50F90R9MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F90R9MC02
Related LinksRER50F9, RER50F90R9MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F90R9MC02 Details Description
Related parts for RER50F90R9MC02
RES 125 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG .100 5POS datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V NI780H datasheet.pdf
RES 688.2 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf