Vishay/Dale RER50F93R1RCSL
RER50F93R1RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F93R1RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 93.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F93R1RCSL.pdf
Availability of RER50F93R1RCSL
QUANTITY
RER50F93R1RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F93R1RCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F93R1RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F93R1RCSL
Related LinksRER50F9, RER50F93R1RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F93R1RCSL Details Description
Related parts for RER50F93R1RCSL
RES .10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .2W 45MM datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2:1 DIFF PCI 42TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOT323 datasheet.pdf