Vishay/Dale RER55F1000PCSL
RER55F1000PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F1000PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F1000PCSL.pdf
Availability of RER55F1000PCSL
QUANTITY
RER55F1000PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F1000PCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F1000PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F1000PCSL
Related LinksRER55F1, RER55F1000PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F1000PCSL Details Description
Related parts for RER55F1000PCSL
MOSFET N/P-CH 30V 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 0.96A SOT223 datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 256POS 10MSOP datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 24QSOP datasheet.pdf
IC UART 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf