Vishay/Dale RER55F14R7RCSL
RER55F14R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F14R7RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F14R7RCSL.pdf
Availability of RER55F14R7RCSL
QUANTITY
RER55F14R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F14R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F14R7RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F14R7RCSL
Related LinksRER55F1, RER55F14R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F14R7RCSL Details Description
Related parts for RER55F14R7RCSL
REGULATOR 2.1V 8AMP HORZ W/TABS datasheet.pdf
CONN HEADER 27PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf