Vishay/Dale RER55F1821RC02
RER55F1821RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F1821RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.82K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F1821RC02.pdf
Availability of RER55F1821RC02
QUANTITY
RER55F1821RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F1821RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F1821RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F1821RC02
Related LinksRER55F1, RER55F1821RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F1821RC02 Details Description
Related parts for RER55F1821RC02
CONN RECEPT IDT 12POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
HAN PP PFT METAL RECT. CRIMP POW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA DO213AA datasheet.pdf
CONICAL 1.00MM datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS CRIMP datasheet.pdf