Vishay/Dale RER55F2001RCSL
RER55F2001RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F2001RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F2001RCSL.pdf
Availability of RER55F2001RCSL
QUANTITY
RER55F2001RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F2001RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F2001RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F2001RCSL
Related LinksRER55F2, RER55F2001RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F2001RCSL Details Description
Related parts for RER55F2001RCSL
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 1GHZ 20SO datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.505" 5MM 3LD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 289A SO-8FL datasheet.pdf