Vishay/Dale RER55F2001RCSL
RER55F2001RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F2001RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F2001RCSL.pdf
Availability of RER55F2001RCSL
QUANTITY
RER55F2001RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F2001RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F2001RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F2001RCSL
Related LinksRER55F2, RER55F2001RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F2001RCSL Details Description
Related parts for RER55F2001RCSL
CONN HEADER VERT 11POS .156 TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16F/X datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
M12-M12 4P R/A PVC CBL SHTH 5M datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf