Vishay/Dale RER55F21R0RCSL
RER55F21R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F21R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 21 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F21R0RCSL.pdf
Availability of RER55F21R0RCSL
QUANTITY
RER55F21R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F21R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F21R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F21R0RCSL
Related LinksRER55F2, RER55F21R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F21R0RCSL Details Description
Related parts for RER55F21R0RCSL
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 6POS datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.3V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO262-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 EASY WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf