Vishay/Dale RER55F2R00RC02
RER55F2R00RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F2R00RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F2R00RC02.pdf
Availability of RER55F2R00RC02
QUANTITY
RER55F2R00RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F2R00RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F2R00RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F2R00RC02
Related LinksRER55F2, RER55F2R00RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F2R00RC02 Details Description
Related parts for RER55F2R00RC02
TRANSFM ISOL 115 TO 115VAC 200VA datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 960MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 36POS datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf