Vishay/Dale RER55F34R8RC02
RER55F34R8RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F34R8RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 34.8 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F34R8RC02.pdf
Availability of RER55F34R8RC02
QUANTITY
RER55F34R8RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F34R8RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F34R8RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F34R8RC02
Related LinksRER55F3, RER55F34R8RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F34R8RC02 Details Description
Related parts for RER55F34R8RC02
TVS DIODE 53VWM 85VC DO201AE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 18-22AWG datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf