Vishay/Dale RER55F3741RC02
RER55F3741RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F3741RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 3.74K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F3741RC02.pdf
Availability of RER55F3741RC02
QUANTITY
RER55F3741RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F3741RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F3741RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F3741RC02
Related LinksRER55F3, RER55F3741RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F3741RC02 Details Description
Related parts for RER55F3741RC02
IC RCVR QUAD RS422/485 16-QSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.8W AB 20VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET .15A W TABS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf