Vishay/Dale RER55F3741RCSL
RER55F3741RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F3741RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 3.74K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F3741RCSL.pdf
Availability of RER55F3741RCSL
QUANTITY
RER55F3741RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F3741RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F3741RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F3741RCSL
Related LinksRER55F3, RER55F3741RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F3741RCSL Details Description
Related parts for RER55F3741RCSL
MOSFET N-CH 800V 34A TO-264AA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 24V datasheet.pdf
ANTENNA HELICAL 2.4GHZ 90DEG SMA datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-PIN PLUG BLK 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.2A 188 MOHM SMD datasheet.pdf